Przemoc w Rodzinie

Przemoc domowa

Przemoc domowa

 

  • to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej,

w szczególności:

a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,

b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,

c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,

d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,

e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej;

 

Przemocy mogą doznawać:

osoby najbliższe, w tym małoletni, ale także pozostający obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu, wspólnie zamieszkujący lub gospodarujący oraz pozostający obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania. Osobą doznającą przemocy domowej, zgodnie z wymienioną powyżej ustawą, jest również małoletni będący świadkiem przemocy domowej.

Przemoc domowa:

  • jest intencjonalna – zamierzone działanie człowieka ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary,

  • występuje nierównowaga sił – sprawca ma i wykorzystuje przewagę (fizyczną, psychiczną, ekonomiczną) nad ofiarą,

  • prowadzi do naruszenia podstawowych praw i wolności ofiary,

  • powoduje cierpienia i szkody,

Formy przemocy domowej:

 

  • Przemoc fizyczna – naruszenie nietykalności fizycznej (bicie, popychanie, szarpanie, policzkowanie, obezwładnianie, duszenie, parzenie, gaszenie papierosa na osobie, szczypanie, kopanie).
  • Przemoc psychiczna – naruszenie godności osobistej (wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów, wmawianie choroby psychicznej, izolacja społeczna, karanie przez odebranie uczuć, poniżanie, stała krytyka, ograniczenie snu).
  • Przemoc ekonomiczna – naruszenie własności (odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, niezaspakajanie podstawowych potrzeb, wynoszenie z domu wspólnej własności, odmawianie płacenia alimentów, nie opłacanie wspólnych opłat i rat).
  • Przemoc seksualna – naruszenie intymności (wymuszanie współżycia, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, epatowanie pornografią).
  • Cyberprzemoc – działania istotnie naruszające prywatność, wzbudzanie poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
  • Zaniedbanie i niezaspokojenie podstawowych potrzeb członka rodziny, które prowadzi do jego cierpienia i narażające na utratę zdrowia lub życia.

 

Cykle przemocy domowej:

 

Faza narastającego napięcia.

Faza ostrej przemocy.

Faza miodowego miesiąca

 

Mechanizmy przemocy domowej

1. Zjawisko prania mózgu- izolacja, poniżanie i degradacja, monopolizacja uwagi, doprowadzenie do wyczerpania, wywoływanie lęku i depresji, naprzemienność kary i nagrody.

2. Syndrom wyuczonej bezradności- często okazuje się, że działania ODP mające ją ochronić, nie skutkują i nie przynoszą oczekiwanych przez nią efektów, ma poczucie, że jest krzywdzona, źle traktowana, że znęcanie się nad członkiem rodziny jest przestępstwem, jednak nie jest w stanie zmotywować się do działania.

3. Zespół stresu pourazowego PTSD -objawy PTSD są intensywniejsze u osób, które przeżyły traumę w wyniku aktywności człowieka (gwałt, przemoc domowa), niż u ofiar zjawisk naturalnych. Objawami PTSD są m.in. zaburzenia snu, drażliwość, wybuchy gniewu, złości, czujność, natarczywe wspomnienia, koszmary senne.

4. Proces wiktymizacji Osoba doznająca przemocy domowej czuje rozpacz i ma poczucie krzywdy, często na tym etapie zaczyna szukać pomocy. Niestety zdarza się, że spotyka się z nieprawidłowymi reakcjami osób, z którymi dzieli się swoimi problemami i od których oczekuje pomocy i wsparcia. Takie zachowanie przedstawicieli instytucji i służb, które przejawia się bagatelizowaniem problemów czy obwinianiem osoby doznającej przemocy nazywamy wtórnym zranieniem.

5. Syndrom sztokholmski -mechanizm obronny pojawia się u osób doznających przemocy domowej. Są one wdzięczne za drobne przywileje, które jeszcze mają, za „miodowe miesiące”, za chwile spokoju i namiastkę uczucia ze strony krzywdzącego je partnera, a czasem nawet za to, że żyją.

6. Mechanizm „psychologicznej pułapki” Wiele osób odczuwa zdziwienie, kiedy dowiaduje się, że osoba doznająca przemocy domowej tkwi w związku, który przynosi jej cierpienie, w którym jest upokarzana i w którym nie respektuje się jej praw. Tymczasem osoba doznająca przemocy domowej żyje nadzieją, że będzie lepiej. Dlatego też inwestuje w ten związek. Obwiniając siebie za całe zło, wierzy, że jeśli bardziej się postara, to będzie lepiej. Ma poczucie, że zależy to właśnie od niej. Im więcej się stara i wkłada w to działanie więcej energii, tym trudniej jej ze związku zrezygnować.

 

Od 15 sierpnia 2023 roku Policja ma uprawnienia do wydania niżej wymienionych środków:

  • nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (nakaz i zakaz) ,
  • zakaz zbliżania się do osoby na wyrażoną w metrach odległość,
  • zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej,
  • zakaz wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy, do których uczęszcza osoba doznająca.

Co możesz zrobić kiedy doświadczasz przemocy?

Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.

Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić, ani krzywdzić w jakikolwiek inny sposób.

Szukaj pomocy u specjalistów. Szukaj wsparcia, pomocy i informacji – poczujesz się pewniej.

Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Poznaj swoje prawa!

 

W sytuacji zagrożenia zadzwoń na POLICJĘ  

Ogólnoplskie Pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia"

801 12 00 02 Infolinia czynna przez całą dobę.

 

Poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info

 

Policyjny Telefon Zaufania tel. 800 120 226 (linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynna codziennie w godzinach od 9.30 do 15.30, od godziny 15.30 do 9.30 włączony jest automat).

Koordynator ds. przemocy domowej w Komendzie Powiatowej Policji w Człuchowie - nadkom. Iwona Woźniak  tel. 47 74 25 727

 

 

Powrót na górę strony