Widzisz nieprawidłowości, zaznacz je na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Od kilku lat funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jest to narzędzie, gdzie każdy może zaznaczyć miejsce, gzie dochodzi lub może dochodzić do popełniania przestępstw i wykroczeń, a także powiadomić o nieprawidłowościach w organizacji ruchu drogowego infrastrukturze drogowej, gromadzeniu się młodzieży, czy nielegalnym wysypywaniu śmieci. Aplikacja jest bardzo wygodna i przejrzysta, dodatkowo można dołączyć krótką wiadomość lub zdjęcie. Wszystkie zgłoszenia są anonimowe, a policjanci niezwłocznie sprawdzą taką informację i wyeliminują zagrożenie.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie i podległych posterunków niemal codziennie sprawdzają miejsca zagrożone zaznaczane przez mieszkańców powiatu na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Znaczna ilość zgłaszanych miejsc zagrożonych dotyczy wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym (np. w 2020 roku było 100 takich zgłoszeń), złej infrastruktury drogowej i złej organizacji w ruchu drogowym. Jednak nieprawidłowości w ruchu drogowym to nie jedyne zagrożenia, o jakich można poinformować funkcjonariuszy. Aplikacja pozwala na zaznaczanie miejsc spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem, grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją, a także wysypywania nielegalnie śmieci i demoralizacji nieletnich. Katalog zagrożeń jest bardzo szeroki i jeśli uznamy, że w naszej okolicy dzieje się coś złego, to na pewno znajdziemy zakładkę odpowiadającą danemu zagrożeniu. Dodatkowo umieszczając krótki komentarz lub zdjęcie, przekażemy interweniującym policjantom cenne informacje, które jeszcze skuteczniej pozwolą na wyeliminowanie danego zagrożenia.
Możliwe jest również pobranie bezpłatnej aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w wersji na urządzenia mobilne. Funkcjonariusze przypominają, że każda zgłoszona sprawa zgodnie z obowiązującą procedurą będzie miała w ciągu 2 dni nadany odpowiedni bieg a weryfikacja i podjęcie odpowiednich działań nie może trać dłużej niż 5 dni. Wszystkie zgłoszone zagrożenia są rzetelnie sprawdzane w zależności od rodzaju zgłoszenia, zajmują się tym patrole prewencji, dzielnicowi, policjanci z drogówki lub funkcjonariusze kryminalni.
Zachęcamy mieszkańców powiatu, a także turystów i osoby, które tylko czasowo przebywają w naszym powiecie, do zapoznania się z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy otrzymany sygnał o nieprawidłowościach, popełnianych w danym rejonie, wykroczeniach i przestępstwach będzie przez nas sprawdzony, a funkcjonariusze dołożą wszelkich starań, aby przywrócić porządek i zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców w tym rejonie.