W piątek policjanci w całej Polsce przeprowadzą działania „Prędkość”
Jutro, 11 września 2020 roku, Policja przeprowadzi w całym kraju ogólnopolskie działania kontrolo-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci, mimo, że ich głównym zadaniem będzie kontrolowanie prędkości, będą także zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń.
Działania będą miały charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.
Akcja, która zostanie przeprowadzona 11 września ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Funkcjonariusze podczas działań wykorzystają mierniki prędkości oraz pojazdy nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory. Należy spodziewać się kaskadowego pomiaru prędkości. Oznacza to, że po minięciu fotoradaru lub patrolu Policji, napotkamy następne punkty pomiaru prędkości.
Przypominamy. Jazda z nadmierną prędkością powoduje, że zadania stojące przed kierowcą stają się trudniejsze. Kierowca ma mniej czasu na prawidłową ocenę sytuacji, droga zatrzymania wydłuża się, na pojazd działają większe siły, mogące spowodować utratę kontroli. Obliczono, że na obszarach miejskich z dopuszczalną prędkością 50 km/h, wzrost średniej rzeczywistej prędkości jazdy o 1 km/h powoduje wzrost liczby wypadków o 4%. Jazda z nadmierną prędkością zwiększa ryzyko śmierci oraz ciężkich obrażeń. Zwiększenie prędkości powoduje wzrost energii kinetycznej, która jest uwalniana podczas zderzenia. Głowa ludzka stanowi około 6% masy ciała człowieka. Oblicza się, że przy prędkości 50 km/h jej waga wzrasta średnio do 385 kg. Utrzymanie takiej masy przez mięśnie szyi jest niemożliwe. Dlatego niezbędnym elementem są prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, właściwe ustawienie fotela, zagłówka oraz sprawna poduszka powietrzna. Torba, ważąca 18 kg, leżąca na tylnym siedzeniu zwiększa swoja masę do 720 kg. Pamiętajmy o przewożeniu bagażu w miejscu do tego przeznaczonym.
Ponadto przypominamy, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.