Policjanci podsumowali zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2019 roku
Policjanci z Człuchowa podsumowali zgłoszenia z tego roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu powiadomili nas o 230 miejsca niebezpiecznych. Po przeprowadzonej weryfikacji policjanci potwierdzili 116 zgłoszeń, 109 zgłoszeń nie zostało potwierdzonych, a 5 zgłoszeń zostało uznanych za żart. Policja cały czas usprawnia i wprowadza zmiany, dzięki którym mapa zagrożeń jest bardziej dostępna i przejrzysta dla mieszkańców danego rejonu, pozwala również dodawać na mapie komentarze i zdjęcia. Istnieje również wersja na urządzenia mobilne.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie i podległych posterunków niemal codziennie sprawdzają miejsca zagrożone zaznaczane przez mieszkańców powiatu człuchowskiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Znaczna ilość zgłaszanych miejsc zagrożonych dotyczy wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym, przekraczania prędkości (84 zgłoszenia), nieprawidłowego parkowania (24 zgłoszenia) i złej infrastruktury drogowej (26 zgłoszeń). Znaczna część zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem (24) i grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją (15). Funkcjonariusze w tym roku odnotowali łącznie 230 zgłoszeń o miejscach zagrożonych i potwierdzili 116 z nich, 172 zgłoszeń dotyczyło zakresu ruchu drogowego, co stanowi 74,7% wszystkich zgłoszeń.
Policjanci na bieżąco eliminują wszystkie nieprawidłowości. Zgłoszenia nanoszone na mapę przez mieszkańców Kołdowa, Piaskowa i Dąbek były przedmiotem spotkań z mieszkańcami i lokalnymi władzami, efektem tych rozmów było postawienie przez gminę progów zwalniających na nowo wyremontowanej drodze w Piaskowie.
Policjanci z ruchu drogowego potwierdzili zgłoszenia przekraczania dozwolonej prędkości min. na drogach, DK. 25 w pobliżu Brzezia, drodze miedzy Bielskiem i Koczałą i w Człuchowie na ul. Wojska Polskiego i gdzie nałożyli kilkadziesiąt mandatów karnych. Policjanci potwierdzali również głoszenia o spożywaniu alkoholu w miejscach zabronionych, tu również interwencje funkcjonariuszy zakończone były mandatami karnymi. Policjanci potwierdzili ponad dwadzieścia zgłoszeń o złym parkowaniu, do którego doszło w większości na ulicach w Człuchowie. Funkcjonariusze na bieżąco eliminowali takie zachowania. Kilka potwierdzonych informacji dotyczyło zjawiska bezdomności, szczególnie osób bezdomnych przebywających nocami w placówkach służby zdrowia, oraz dzikich wysypisk śmieci na terenie powiatu. Policjanci cały czas kontrolują te miejsca i sprawdzają, czy nie dochodzi tam ponownie do łamania przepisów.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest ciągle unowocześniana i modyfikowana tak, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania mieszkańców i sprawniej weryfikować zaznaczone na mapie miejsca zagrożone. Krótkie opisy oraz zdjęcia są szczególne przydatne podczas ustalania właścicieli samochodów, którzy parkują swoje pojazdy nieprawidłowo, lub w miejscach, w których stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Możliwe jest również pobranie bezpłatnej aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w wersji na urządzenia mobilne. Funkcjonariusze przypominają, że każda zgłoszona sprawa zgodnie z obowiązującą procedurą będzie miała w ciągu 2 dni nadany odpowiedni bieg a weryfikacja i podjęcie odpowiednich działań nie może trać dłużej niż 5 dni. Wszystkie zgłoszone zagrożenia są rzetelnie sprawdzane, w zależności od rodzaju zgłoszenia zajmują się tym patrole prewencji, dzielnicowi, policjanci z drogówki, lub funkcjonariusze kryminalni.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu do korzystania z aplikacji dostępnej na stronach internetowych Policji w całym kraju. Jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.