Wiadomosci

OSZUSTWO METODĄ NA "BLIK" CZY „FAŁSZYWY ZNAJOMY Z PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWEGO” – CZŁUCHOWSCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ

Data publikacji 03.01.2025

Kolejne zgłoszenia w powiecie człuchowskim dotyczące oszustw z wykorzystaniem metody na „BLIK-a” czy „na znajomego z serwisu społecznościowego". Tylko w przeciągu tygodnia to już kolejna osoba oszukana w naszym regionie. Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Nietypowa sytuacja w gminie Człuchów
Policjanci otrzymali zgłoszenie, że za pośrednictwem portalu społecznościowego 59-letnia mieszkanka gminy Człuchów otrzymała link od doradcy finansowego, aby się zalogować i założyć nowe konto firmowe. Kobieta niczego nie podejrzewając zalogowała się na to konto i podała wszystkie loginy i piny do swojego konta w banku. Jak się później okazało w przeciągu 2 tygodni zostało wykonane 25 przelewów. W ten sposób kobieta została oszukana na łączną kwotę ponad 28 tysięcy złotych. Za każdym razem były to różne kwoty, które najprawdopodobniej nie wzbudziły u właścicielki konta jak i pracowników banku grożącego niebezpieczeństwa.

Oszustwa na popularnej platformie nie są niczym nowym. Serwis społecznościowy jest wykorzystywany przez naciągaczy na różne sposoby. Do najpopularniejszych na pewno należą fałszywe wiadomości, które pod szyldem sensacji przenoszą nas na podejrzane strony. Od fałszywych prezentów i prób phishingu po dystrybucję złośliwego oprogramowania oraz kradzież tożsamości – istnieje wiele podstępnych oszustw, na które musisz uważać. Tym razem jest podobnie, ale oszuści wykazali się sprytem.

Gmina Debrzno
Część osób nie da się nabrać, niestety są również tacy, którzy chcąc pomóc udostępniają kody BLIK. Tak było w przypadku 37-latki, mieszkanki gminy Debrzno, która chcąc pomóc znajomej podała i zaakceptowała płatność. Myślała, że wszystko sprawdziła. Ten błąd kosztował ją 2600 złotych, które trafiły na konto oszustów.

Jak się bronić?
Jakakolwiek wątpliwość, chwila zastanowienia to sygnał, że coś może być nie tak.

Podstawowe 3 zasady pomogą Ci chronić swoje bezpieczeństwo w przypadku próby oszustwa:

  • Zwolnij: Oszuści często próbują stworzyć wrażenie, że należy działać szybko, albo straszą utratą konta lub innymi konsekwencjami. Poświęć chwilę na zadanie pytań i przemyślenie sytuacji.
  • Sprawdź: Oszuści często wskazują jakiś problem, aby nakłonić Cię do działania. Zbierz informacje i dokładnie sprawdź szczegóły przed kliknięciem linków lub pobraniem plików. Czy otrzymana wiadomość ma sens?
  • Nie wysyłaj: Oszuści często udają, że należą do znanej organizacji, i mogą użyć zdjęcia jej pracownika ukradzionego z Internetu, aby Cię przekonać. Żadna poważna organizacja nie żąda dokonania opłaty od ręki.

Zwracaj uwagę na następujące kwestie:

  • Znane osoby za pośrednictwem aplikacji z popularnego serwisu proszą Cię o pieniądze.
  • Znajomy prosi Cię o zaliczkę, twierdząc, że jest ona warunkiem uzyskania kredytu, odbioru wygranej lub innej nagrody.
  • Ktoś twierdzi, że jest znajdującym się w nagłej potrzebie przyjacielem, znajomym lub członkiem rodziny.
  • Ktoś deklaruje, że chce nawiązać z Tobą romantyczną relację, a potem prosi o pieniądze.
  • Wiadomości lub posty zawierają błędy ortograficzne i gramatyczne.
  • Wiadomość wzywa Cię do pilnej reakcji ze względu na problem z Twoim kontem w Internecie, podając link do logowania.
  • Wiadomość zawiera prośbę o zalogowanie się za pomocą mediów społecznościowych, poczty e-mail lub konta bankowego, aby przeczytać ważną wiadomość na temat usług, z których korzystasz w Internecie.

Co radzi policja? Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu.

Powrót na górę strony