Bezpiecznie na rowerze
Data publikacji 20.06.2023
Jadąc w mieście na rowerze bądź skoncentrowany. Zachowania pieszego czy kierowcy nigdy nie przewidzisz. Bądź rozważnym rowerzystą. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo każdego rowerzysty.
- jadąc po ulicy zachowuj taką odległość od krawężnika, która pozwoli wyminąć bez gwałtownego skrętu studzienkę kanalizacyjną bądź kałużę.
- skręcając zawczasu sygnalizuj manewr wyciągniętą ręką. Kierowcy muszą znać twoje zamiary. Przed zmianą pasa upewnij się dwa razy czy możesz to zrobić.
- jadąc w mieście na rowerze bądź skoncentrowany. Zachowania pieszego czy kierowcy nigdy nie przewidzisz. Szczególnie uważaj, gdy po prawej stronie zaparkowane są samochody. W każdej chwili może jakiś wyjechać albo mogą zostać otwarte drzwi. Obserwuj również wyjazdy z posesji czy parkingów. Kierowca zauważy wolno idącego pieszego, ale szybko jadącego po chodniku rowerzysty nie ma szans.
- najlepiej jechać z taka prędkością, która pozwoli Tobie na w miarę szybkie zatrzymanie roweru. Większą prędkość rozwijaj tylko wtedy, gdy jesteś przekonany, że pozwalają na to warunki.
- staraj się obserwować nawierzchnie drogi. Dziury w nawierzchni to prawdziwe niebezpieczeństwo. Szczególnie niebezpieczne dla rowerzysty są koleiny: zarówno pokonywane prostopadle jak i równolegle. Przy dużej prędkości jest to prawdziwe zagrożenie.
- jadąc po ścieżce rowerowej zwracaj uwagę na pieszych. Piesi mają tendencje do niekontrolowanych wtargnięć na pas dla rowerów. Lepiej wcześniej ostrzec pieszego używając dzwonka niż na niego wpaść. Pamiętaj jednak, że na chodniku to pieszy ma pierwszeństwo, staraj się jadąc chodnikiem nie używać sygnałów dźwiękowych.
- twój rower musi być sprawny. Musisz mieć pewność że masz sprawne hamulce, odpowiednie oświetlenie i ciśnienie w kołach. Jeżdżąc po zmroku zaopatrz się w jak najwięcej odblaskowych elementów. Zwykła odblaskowa opaska sprawi, że będziesz widoczny z daleka. Nie są to wymysły kodeksu drogowego – od tego może zależeć twoje życie.
- jeśli możesz nakładaj porządny kask. Urazy głowy to częsty rezultat upadku.
- najważniejszy jest rozsądek. Bądź rozważny jadąc na rowerze!!
POLICJANCI RADZĄ:
Aby zmniejszyć ilość kradzieży rowerów, należy pamiętać , że złodziej najczęściej wykorzystuje:
pozostawienie roweru na balkonie bez dobrego zabezpieczenia;
- pozostawienie roweru na klatce schodowej,
- pozostawienie roweru przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,
- pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy domu lub mieszkania.
Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:
- postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
- dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,
- stosujmy linki rowerowe zawsze – odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem, dobrym zabezpieczeniem jest tzw. „U-LOCK” –blokada w kształcie literki U.
- zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał,
- miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, po usłyszeniu przyciśnięcia guzika domofonu, wpuszczamy do środka budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się i złodziej.
- wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy policję.