KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA - SPOSOBEM KOMUNIKOWANIA SIĘ Z POLICJANTAMI
Dzięki aktywności mieszkańców powiatu człuchowskiego policjanci na bieżąco monitorują wskazane przez nich miejsca niebezpieczne zaznaczane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2021 roku to 326 zaznaczonych miejsc niebezpiecznych (w 2020 175 miejsc). Funkcjonariusze potwierdzili i wyeliminowali 127 takich zagrożeń, do innych instytucji przesłali 21 zgłoszeń. Pamiętajmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z policjantami. Dzięki niej możemy .
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a policjantami. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania. Ponadto KMZB wykorzystuje informacje uzyskane na podstawie własnych ustaleń, czyli m.in. poprzez wykorzystanie statystyk policyjnych, informacji uzyskanych od podmiotów poza policyjnych oraz na podstawie wyników badań opinii publicznej.
Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
· poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji,
· dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazywanych przez społeczeństwo,
· platforma wymiany informacji o zagrożeniach.
Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a naniesienie zagrożenia jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera.
Pamiętajmy, że weryfikacja zagrożeń jest uzależniona od dokładnego opisu zagrożenia i dodanego zdjęcia obrazującego zagrożenie. Im więcej rzetelnych informacji przekazanych zostanie na mapie, tym szybciej mogą zostać zweryfikowane i potwierdzone przez policjantów. Część zgłoszeń zakwalifikowanych jako niepotwierdzone, wynika z faktu traktowania mapy, jako narzędzia do zgłaszania interwencji, podczas gdy służy ona do zgłaszania niepokojących zjawisk, które nie dotyczą jednostkowej sytuacji, a występują stale. Pamiętajmy, że policjanci na weryfikację zgłoszeń mają przynajmniej tydzień, dlatego ważne jest dokładne określenie dnia w tygodniu, godziny lub pory dnia i miejsca tego zagrożenia, w miarę możliwości ze zdjęciem.
Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.